Про напилення ППУ з кожним роком стає відомо все більшій кількості людей. Однак, разом з достовірною інформацією інтернет-мережею «гуляє» величезна кількість вигадок, чуток і міфів про цей ізолюючий матеріал. Сьогодні ми спростуємо найпопулярніші з них та більше розповімо про переваги ППУ.

Саме беззмістовні вигадки про ППУ завдають найбільшої шкоди, оскільки вводять в оману споживача, який не може знати про всі тонкощі технології напилюваної теплоізоляції.

Переваги напилення ППУ (пінополіуретану)

Перевага №1. Низька теплопровідність

Напилюваний пінополіуретан має найнижчий коефіцієнт теплопровідності 0.022 Вт / мС-закрита комірка та 0,034Вт / мС-відкрита комірка . На будівельному ринку побутують міфи про показники до 0.017 Вт / мС, чого бути не може.

Найбільш близьким до ППУ за показником коефіцієнта теплопровідності є утеплювач ЕППС (екструдований пінополістирол). Більша частина екструдованого пінополістиролу, представленого на ринку, має теплопровідність 0.036 Вт /мС.

Перевага №2. Легка ізоляція складних конструкцій

Шар напиленого ППУ бездоганно лягає на поверхню будь-якої форми та заповнює собою всі важкодоступні місця.

Це твердження повністю відповідає дійсності. Будь-які складні форми легко утеплюються напиленням ППУ, причому практично без зайвих матеріальних витрат (немає відходів, рівномірна ізоляція) – це суть технології. Це саме стосується і важкодоступних місць, які легко ізолюються з допомогою напилення ППУ.

Перевага №3. Високий показник щеплення з поверхнею

Напилюваний ППУ має високий коефіцієнт адгезії (щеплення) при взаємодії з більшістю будівельних матеріалів.

Побутує твердження, що пінополіуретан може ідеально щепитися з будь-якою поверхнею, окрім поліетилену. Це не зовсім вірно. Перед напиленням ППУ поверхню потрібно очистити, знежирити і насухо протерти. Волога для професійних двокомпонентних напилювальних систем – ворог. Але при дотриманні вище наведених умов, піна легко може бути використана без кріпильних елементів при облаштуванні ізоляції.

Перевага №4. Швидке утеплення

Напилювана ППУ ізоляція – це рекордно низькі терміни виконання робіт. З цим твердженням можна погодитися  повністю. Звичайно, багато чого залежить від професіоналізму персоналу, від складності доступу до поверхні, але в цілому це набагато швидше за роботу з мінеральною ватою чи іншим утеплювачем.

Перевага №5. Довговічність

Пінополіуретан – матеріал довговічний (термін служби понад 25 років).

Проте у цьому випадку існує маленьке «але»: ППУ «боїться» прямих УФ-променів. Потрапляння сонячних променів на поверхню спіненого пінополіуретану неминуче призведе до його руйнування (близько 1 мм на рік для кращих ППУ систем). За інших рівних умов експлуатації ППУ ізоляція є рекордсменом за терміном служби серед теплоізоляційних матеріалів.

Перевага №6. Безшовна теплоізоляція

Напилення ППУ – це безшовна (без стиків) теплоізоляція, яка не потребує кріплення, тобто її застосування повністю виключає існування «містків холоду».

Це реальний, перевірений практикою, факт – напилена теплоізоляція створює суцільну поверхню без стиків і кріплення, що є сутністю самої технології. Це беззаперечна перевага перед іншими теплоізоляційними матеріалами.

Перевага №7. Хімічна і біологічна стійкість

Напилюваний пінополіуретан – хімічно і біологічно стійкий.

Це твердження відповідає дійсності. Якісний ППУ має високу хімічну і біологічну стійкість. Матеріал легко витримує тривалий вплив більшості нафтопродуктів та розчинників. Також він не руйнується під впливом більшості неконцентрованих кислот та лугів. Пінополіуретан можна фарбувати будь-якою фарбою і склеювати будь-якими клеями, на відміну від екструдованого пінополістиролу. Сукупність цих характеристик робить пінополіуретан не сприятливим середовищем для розвитку більшості мікроорганізмів.

Перевага №8. Екологічність

Напилюваний ППУ – екологічний утеплювач, за умови, що було використано дійсно якісні складники.

З цього приводу існує багато скептиків, мовляв, який же пінополіуретан екологічний, «якщо навіть щурі його не їдять». А відверті провокатори взагалі говорять про екологічну небезпеку ППУ, стверджуючи, що «навіть бактерії не поселяються на пінополіуретані». Ми можемо стверджувати що, це нічим необґрунтовані страшилки. Адже незалежно від того: їдять його щури чи ні, живе на ньому цвіль чи ні, матеріал може бути екологічним. Світовий досвід виробництва ППУ виробів (їхніми основними компонентами, як і у напилюваному ППУ, є ізоціонат та поліол) не залишає сумнівів в екологічній безпеці матеріалу. Вироби з нього оточують нас у повсякденному житті весь час: підошви взуття, матраци, подушки, дивани, ліжка, будь-які транспортні сидіння й інтер’єр – це далеко неповний список.

Вироби з високими термічними навантаженнями – побутові бойлери та холодильники – особливо чітко розставляють акценти. Адже їх виготовляють не з мінвати або пінополістиролу, і справа не лише в енергетичній ефективності. Уявіть, як «запахне» формальдегідами і фенольними добавками бойлер з мінеральної вати або стиролом від полістиролу при нагріванні в 80°С. Або краще візьміть холодильник з мінерально-ватною ізоляцією, яка вбирає в себе всі запахи продуктового холодильного набору, з подальшим розмноженням в ній бактеріального середовища.

Поліуретан навіть використовується для виготовлення протезів.

Перевага №9. Пожежобезпечність

Напилюваний ППУ пожежобезпечний.

Оцінювати вислів «ППУ не горить» не має змісту, оскільки горить все. Більшість застосовуваних якісних напилювальних систем, відносяться до груп горючості Г3 та Г4(слабко і нормально-горючі), однак, в їхньому складі є антипірени, які сприяють само затуханню ППУ покриття.

На практиці пожежна безпека будинку чи споруди залежить не від пожежної безпеки того чи іншого матеріалу, а від окремих її конструкцій (так званих «пирогів»). І в цьому випадку напилення ППУ є більш виграшним. Наприклад, швидкість згоряння каркасного будинку (а у разі серйозної пожежі згорить він в будь-якому випадку) утепленого ППУ і мінватою різниться в 2-3 рази, причому не на користь мінеральної вати. Обумовлено це забезпеченням герметичності самих конструкцій, яка досягається саме напиленням ППУ і відсутністю тяги, в той час як в конструкціях з мінватою тяга пришвидшує горіння в рази, тим самим зменшуючи час до обвалу перекриттів.

Одночасно з цим варто зауважити, що завдяки властивості ППУ до коксування під час горіння, а також високій термостійкості (порівняно з іншими пінопластами) і дуже низькій теплопровідності, швидкість і вірогідність поширення вогню всередині конструкцій, утеплених ППУ, істотно знижується.